Lasy Grędzińskie

Lasy na Dolnym Śląsku na szczęście występują w zacnej ilości co od zawsze mnie cieszy.

Nie będę więc się pytać „kto z Was lubi las” bo to jest po prostu głupie pytania. Las lubi każdy, tak jak zupę pomidorową! Koniec kropka 🙂

Ale czy zastanawialiście się czym się różni las od lasu. Albo ile w danym lesie jest lasu? O cukrze w cukrze już były rozważania, nawet badania a o leśności lasu?

No więc ja za każdym razem oceniam las w skali szkolnej. Jako dumny absolwent podyplomówki z pedagogiki potrafię stworzyć kryteria oceniania i rzetelnie te oceny wystawiać.

Las zostaje obejrzany – sprawdzam jak się prezentuje, jaki jest duży, wyrośnięty, oceniam na oko czy to młodziak, czy osobnik w kwiecie wieku.

Patrzę

jak się ubrał. Czy ma wszystko co powinien mieć. Czy są omszałe pniaki, opadłe gałęzie, pajęczynom się tylko za bardzo, ze zbyt bliska nie przyglądam, ale to zrozumiałe.

Analizuję

czy ma mi do pokazanie fajne ścieżki, ile ich ma, czy tylko parę na wierzchu i próbuje ukryć nieprzygotowanie do puszczenia wodzy w wędrowaniu. Na koniec zerkam czy ma te wszystkie piętra. Bo porządny las powinien mieć ich kilka! niski poziom, ładny parter i wyższe kondygnacje.

Na sam koniec odpytuję.

Słucham co mi mówi. Czy tylko szumi drzewami czy rozwija swoją wypowiedź o ptaki, robaczki i insze stworzenia.

I wedle tej oceny uważam, że są lasy lepsze i gorsze. Takie które są fajne i takie, na spacer w których czekam cały dzień.

Jeśli chcecie tak ocenić Lasy na Dolnym Śląsku i przy okazji znaleźć taki z efektem wow, do pochodzenia, pofocenia i po prostu pobycia w najpiękniejszych okolicznościach przygody, koniecznie skuście się na Lasy Grędzińskie, bo ode mnie dostały piątkę z plusem !

W te ładne tereny czyli gdzie dokładnie ?

Celowo nie podam Wam miejsca do parkowania. (no dobra, podam na końcu moją ulubioną miejscówkę, ale wierzcie mi- jest sporo miejsc do zaparkowania tak, żeby było ok i nikomu nie przeszkadzało ;)) Miejsc jest sporo, takich na dziko lekko. Ja często, widząc jakiekolwiek auto, które już przyparkowało, przejeżdżam kawałeczek dalej, parkuję pod krzakiem przy jakiejś innej ścieżce. Ot, żeby przycupnąć i schować auto ze światła drogi.

Całe te Lasy Grędzińskie to obszar zieloności na terenie gmin Długołęka, Bierutów,Czernica, Jelcz-Laskowice. Jeśli spojrzycie na mapkę, od razu zobaczycie dużo zielonego na północ od Jelcza, na południe od Bierutowa… i ścieżki. Mnóstwo ścieżek.  Można zrobić krótszą trasę, można plątać się bardzo długo, wykręcając kilometry.

A tuptać warto. Są to obszary specjalnej ochrony Natura 2000, bogate w cenne rośliny i mnóstwo zwierząt. Pamiętajcie przy okazji, że w lesie piesku na smyczy albo jak Bu na lince. Przy każdym wypadzie tam, czy to rano czy w południe, popołudnie, kilka razy Bu zostaje przydepnięta, żeby się przypadkiem za bardzo nie witała z jakąś sarenką 😉

Na ponad 3 tysiącach hektarów lasów grędzińskich można natknąć się nie tylko na sarny ale i na bobry, dzięcioły, nocki, traszki, wydry…

Biorąc pod uwagę dziwna filozofię niektórych, którzy podejmują decyzje, nie zawsze mądrą wycinkę, osuszania, zmiany biegu rzek i inne smutne działania warto wybrać się, zobaczyć i zachwycić .

Bardzo chciałabym ,żeby tak piękne tereny , które do tego mamy w zasięgu dojazdowym na spacer po pracy, pozostały takie jakie są. Serducho mnie boli, kiedy idę moimi ulubionymi ścieżkami i mijam kolejne i kolejne ambonki. Kiedy myślę o tym, że kiedyś przyjadę tu złapać chwile sam na sam z naturą, posłuchać lasu i spotkam stado myśliwych.

Mam jednak nadzieję, że takich spotkań nie będzie a lasy Grędzińskie pozostaną ostoją wszystkiego tego, czego potrzebujemy teraz najbardziej- spokoju, dystansu i piękna przyrody <3

*Poniżej podrzucam Wam jedno z miejsc do przycupnięcia autem. Pamiętajcie jednak, że mimo, iż z doświadczenia wiem, że znajdziecie w okolicy sporo miejsc żeby bezpiecznie przycupnąć piesowóz, bez przeszkadzania komukolwiek i bez wjeżdżania głębiej w las (susza!) to jednak są to miejsca na jedno, nooo 2 auta .

Jeśli kiedyś wybierzecie się w te okolice, dajce znać czy się Wam podobało i jaką ocenę Wy wystawiacie 🙂

Dodaj komentarz