Chatka Poganka. Kaczawskie

Jak znajdować punkty docelowe wypraw? A może by tak po nazwie? Najpierw faje z nazwy miejsce a potem siedź, biedny człowieku i odprawiaj modły do mapy.

Nie zliczę ile mam takich miejsc, do których nie wymyśliłam sensownego dojścia. U nas musi być dystans akuratny dla Pufiaka i teraz też dla M. Tak żeby w razie niepogody- zimna czy jakiegoś wiszącego w powietrzy opadu, machnąć całość na raz, bez rozbierania się. A jak wali zimnem to i nawet na raz bez konieczności dokarmiania. Szczęście jest takie, ze codzienne noszenie wyrabia kondycję, udaje mi się więc dreptać całkiem dziarsko

Ale nie o tym teraz. Teraz to będzie o milusiej trasie ze sporym potencjałem rozwojowym. Wiosenną porą wymyśliłam, że w ramach Kaczwskich i spaceru przepędzę stado do miejsca zwanego Chatka Poganka.

Trasa z założenia miała być milusia, łatwa i nawierzchnią i przewyższeniami – miałam zadeklarowanego do targania Misi w chuście, chciałam więc poużywać życia bez huby i porobić trochę zdjęć. I powiem Wam, że ta trasa zdjęciowo, zwłaszcza na początku okazała się idealna. Przynajmniej wiosną , ale myślę że i później, kadrów tu nie zabraknie.

Ale na początek parkowanie . Cyk pinezka. Jest tu nie za duży, aczkolwiek oficjalny parking. Jest nawet stół i ławka , więc w razie chęci można wyciągnąć kuchenkę z bagażnika i machnąć kawkę. Na oko wygląda, że może będą go jakoś remontować, a w sezonie trzeba mieć na uwadze że może być płatny. Nie ma informacji, ale jest budka, sugerująca poborowego opłat.

Z tego miejsca ruszamy szlakiem czerwonym-Szlakiem Brzeżnym . Będziemy się go kurczowo trzymać przez cały czas . Nawigacja- w sam raz pod robienie zdjęć na trasie. Nie trzeba za wiele myśleć. Oznakowanie szlaku również jest takie, że nie sposób się zgubić
Za to wracając do zdjęć. Dla mnie największą atrakcja trasy był sam jej początek. Kilkadziesiąt metrów przepięknego fragmentu, zwłaszcza teraz, ze szpalerem drzew.Kwitnących bajkowo

Szlak czerwony nie należy do trudnych ani wymagających. Jednak moim zdaniem nie jest to trasa dla wózka. Pomijając momenty rozjeżdżone prawdopodobnie wycinką, są tu zejścia / podejścia. Nie ostre ale mocno kamieniste i krzywe. Za to w przypadku chustonoszenia , jest to trasa ideollo.Nawet dla mniej górsko- chusto doświadczonych,

Dojście do Chatki to lekko ponad 2.5 km. Ostatni fragment nawet parę dni po deszczach potrafi być mocno błotnisty. Dodając do tego spadek, można określić go jako najgorszy, bo śliski. Jest wydeptana ścieżynka powyżej. Warto skorzystać. Ja w jedną stronę uparcie pociskałam prawilnie. W drugą już nie wariowałam tylko przeszłam stabilniejszą, bezpieczniejszą dróżką. Szczególnie, że mamozy wjechały mocno i M wtedy była przyczepiona już do mnie.

Chatka Poganka jest chatką turystyczną. W odmętach internetów znalazłam informację o kontakcie w sprawie nocowania w niej: Kontakt: sołtys Piotr Fartuszyński, tel. 76 870 13 29 kom.605 125 153. Nawet jeśli ta osoba już nie zajmuje się Chatką, wiadomo, że należy uderzać do sołtysa, gdyż pod jego pieczą jest ten obiekt.

Powrót tym razem zaliczamy po własnych śladach. Ale mamy na koncie odbicie z tego szlaku na Radogost. Wejście na ten szczyt, z uroczą wieżą widokową opisałam Wam w TYM  wpisie. Dotyczył przejścia z Wąwozu Myśliborskiego. Jednak start z „naszego” parkingu, który wybraliśmy jako punkt startowy do Chatki, to parking najbliższy Radogostowi. To z niego można wejść tam najszybciej. Polecam więc odbić na chwilę na Radogosta.

Poza tym, ze jest tam miła dla oka -może nie widokowo, ale architektonicznie , wieża widokowa, to Radogost zaliczany jest do Korony Gór Kaczawskich. Tak więc nic tylko szczytować 🙂

Razem z Radogostem wyszło prawie 6 km. Istnieje możliwość wydłużenia trasy. Ale już ta, „przejśnięta” nawet na spokojnie, niespiesznie, daje dużo przyjemności.
Od dziecka, tzn odkąd pojawiła się M uczę się cieszyć z małych dystansów, każdego wypadu w górki. Cieszę się, że przygotowała mnie do tego już wcześniej Pufinka.

Jeśli więc macie ochotę na trasę dla każdego psa i dla dziecięcia samobieżnego lub w chuście, pomyślcie nad odwiedzeniem Chatki Poganki.no i Radogosta 🙂

Link do trasy na mapach cz znajdziecie o TUTAJ

Dodaj komentarz